Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że malowanie ścian oraz sufitów to jeden z najłatwiejszych etapów remontu czy też odświeżania wnętrza, to w rzeczywistości nawet tutaj czyhają na nas utrudniające pracę niespodzianki.
Jak malować ściany – wałkiem czy pędzlem? Farbą akrylową, winylową czy też może ceramiczną? Na czym właściwie polega odpowiednie przygotowanie sufitu pod malowanie? Które aspekty należy wziąć pod uwagę wybierając farbę do malowania ścian? Jeżeli Twoją głowę zaprząta Ci milion pytań, które skutecznie utrudniają rozpoczęcie prac, to bardzo dobrze, że trafiłeś właśnie na ten artykuł, ponieważ dziś zdradzimy Ci sprawdzone wskazówki, które znacznie ułatwią Ci malowanie, a efekt finalny przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.
Must-have podczas malowania – 18 niezastąpionych narzędzi
Dobra jakościowo i trwała farba odznaczająca się doskonałym kryciem, to jeszcze nie wszystko o co musisz zadbać przed wielką akcją przemalowywania mieszkania. Przy tego rodzaju pracach niezbędna będzie Ci również:
- folia malarska;
- solidna taśma klejąca;
- papier ścierny;
- gąbka;
- miękka ściereczka;
- mydło malarskie;
- masa szpachlowa (lub inny wypełniacz);
- miska;
- wiadro;
- szpachelka;
- szczoteczka;
- trwałe rękawiczki ochronne;
- preparat do gruntowania powierzchni;
- wałek;
- kuweta;
- pędzel;
- gładź;
- okulary ochronne;
Z tak przygotowanym zestawem niezbędnych akcesoriów możesz bez obaw próbować zmierzyć się z malowaniem ścian oraz sufitów, które należy rozpocząć do kroku, który zaraz Ci zdradzimy.
Jak przygotować ścianę do malowania? – niezbędny etap przed rozpoczęciem prac
Zanim sięgniesz po wałek lub pędzel i przystąpisz do długo wyczekiwanej akcji malowania ścian, która w końcu pozwoli Ci tchnąć we wnętrze Twojego mieszkania nieco więcej koloru i odświeży jego wygląd musisz zadbać o dokładne przygotowanie wszelkich powierzchni, którym masz zamiar zapewnić efektowną metamorfozę. Mowa tutaj nie tylko o dokładnym zabezpieczeniu wszelkich sprzętów, framug, listew oraz mebli, które znajdują się w danym pomieszczeniu, ale również starannym doprowadzeniu ścian do stanu używalności.
To jak bardzo pracochłonnym zadaniem będzie doprowadzenie ścian oraz sufitów do stanu używalności, który faktycznie będzie stanowił idealne ”płótno” dla farby uzależnione jest oczywiście od ich kondycji. O ile w przypadku nowych, nigdy wcześniej niemalowanych ścian zadanie jest dosyć proste – wystarczy bowiem jedynie oczyścić je z ewentualnego kurzu oraz zagruntować odpowiednio dobranym preparatem wyrównującym ich chłonność, o tyle w sytuacji, gdy mamy do czynienia z już pomalowanymi powierzchniami zadanie staje się nieco trudniejsze.
Jak przygotować uprzednio malowane ściany do kolejnego spotkania z farbą?
Choć brak tego etapu znacznie przyspieszyłby cały proces malowania, to jednak w trosce o zadowalający efekt końcowy oraz trwałość wykonanych czynności warto poświęcić chwilę na staranne przygotowanie ścian pod malowanie. Jeśli wydaje Ci się, że możesz go spokojnie ominąć, to najlepiej od razu wezwij fachowców z naszej firmy…
Na skutek użytkowania Twoje ściany uległy uszkodzeniu i na ich powierzchni pojawiają się rysy, spękania oraz plamy, a farba zaczyna niemal odchodzić od ściany? To właśnie m.in. te przesłanki są powodem, dla którego nie możesz ominąć przygotowania podłoża za pomocą 4 następujących kroków.
1. Pierwszym krokiem jest usunięcie starych warstw farby, który można wykonać za pomocą tradycyjnej szpachelki lub też specjalnego preparatu-rozpuszczalnika (w wersji dla cierpliwych) lub też z wykorzystaniem szlifierki oscylacyjnej.
2. Po dokładnym usunięciu farby przychodzi kolej na mycie ścian przed malowaniem, które ma na celu usunięcie wszelkich tłustych zacieków, osadów oraz innych ciężkich do usunięcia zabrudzeń. Mycie ścian najlepiej jest wykonywać za pomocą miękkiej ściereczki oraz wody z dodatkiem specjalnie dedykowanego mydła malarskiego, któremu niestraszne są nawet najbardziej oporne ”ozdoby”. Jeżeli nie masz akurat go pod ręką zawsze możesz zdecydować się na alternatywne rozwiązanie i do mycia przeznaczonych pod malowanie powierzchni wykorzystać odtłuszczający detergent o delikatnym składzie. Przy tym kroku pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej kolejności – ściany należy myć z góry na dół, a na koniec trzeba przemyć ich powierzchnię czystą wodą.
3. Kolejnym etapem jest wyrównywanie oraz szpachlowanie powierzchni ścian, a więc usunięcie wszelkich nierówności, wybrzuszeń, rys, spękań oraz ubytków, które mogłyby skutecznie zniweczyć całą Twoją ciężką pracę. Po całkowitym wyschnięciu umytych ścian należy wypełnić wszelkie wgłębienia za pomocą uprzednio przygotowanej masy szpachlowej, a po jej wyschnięciu wyszlifować gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wygładzić za pomocą papieru drobnoziarnistego do momentu aż powierzchnia ściany będzie gładka i równa.
4. Ostatnim krokiem jest gruntowanie ścian przed malowaniem, które należy przeprowadzić przede wszystkim na nigdy niemalowanym wcześniej podłożu, tak więc preparatem przeznaczonym do gruntowania należy koniecznie pokryć wszelkie ubytki, które uzupełnione zostały w poprzednim kroku. Zabieg ten konieczny jest również w przypadku wszelkich tynków gipsowych oraz płyt gipsowo-kartonowych.
Opcjonalnym, piątym krokiem jest położenie gładzi, dzięki której ściany będą zachwycały równą, nieskazitelnie gładką powierzchnią znacznie ułatwiającą malowanie. Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gładzi, to optymalnym rozwiązaniem jest dopasowanie jej rodzaju do typu podłoża oraz warunków zewnętrznych. Jeżeli chodzi o dostępne metody, możesz zdecydować się na kładzenie gładzi za pomocą pędzla lub też wałka, który znakomicie sprawdza się na większych powierzchniach.
„Wałek czy pędzel?” oto jest pytanie
Zanim w ruch pójdą akcesoria przeznaczone do malowania powierzchni, a Ty dasz upust swojej artystycznej kreatywności i poczujesz się niczym Picasso, pozwól że zdradzimy Ci kilka istotnych szczegółów dotyczących pędzla oraz wałka do malowania, które znacznie ułatwią Ci wybór konkretnego rozwiązania.
W tym pojedynku zdecydowanie wygrywa wałek malarski, który znakomicie sprawdza się zwłaszcza przy malowaniu płaskich powierzchni o dużych metrażach, tak więc np. ścian oraz sufitów. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest nie tylko fakt, że zdecydowanie ułatwia on równomierne rozprowadzanie farby, ale również znacznie usprawnia przebieg całego przedsięwzięcia.
Wśród dostępnych propozycji wałków do malowania ścian możemy mówić o 2 następujących rodzajach:
- wałkach z poszyciem naturalnym – zazwyczaj wykonane są z weluru tkanego bądź wełny i wprost znakomicie sprawdzają się na nawet najbardziej opornych ścianach. Choć są one nieco droższe niż inne, dostępne propozycje, to wałki o krótszym włosiu wykonane z weluru doskonale radzą sobie na gładkich powierzchniach, a rzadkie farby oraz ewentualne smugi nie stanowią dla nich żadnego problemu.
- wałkach z poszyciem sztucznym – wśród nich można rozróżnić wałki poliamidowe, polikarylowe oraz te wykonane z gąbki poliestrowej, a także mikrofazy. Są one nie tylko bardzo wytrzymałe, ale też znakomicie rozprowadzają farby olejne oraz wodorozcieńczalne.
Choć inwestycja w wałek jest oczywistą koniecznością, to wcale nie jest to równoznaczne z faktem, że należy całkowicie zrezygnować z klasycznych pędzli. Wprost przeciwnie. To właśnie to malarskie akcesorium najlepiej sprawdza się podczas malowania framug, drzwi, listewek, wnęk oraz wszelkich innych, trudno-dostępnych miejsc, w których nie poradzi sobie okrągły wałek.
Malowanie bez smug i zacieków – jak malować ściany i sufit?
Gdy wszystkie akcesoria masz już przygotowane, ściany po myciu pojaśniały o kilka tonów, a wszystkie newralgiczne punkty są zabezpieczone, w końcu możesz przystąpić do malowania ścian oraz sufitów. Zanim jednak wałek spotka się z daną powierzchnią pamiętaj o dokładnym rozrobieniu wybranej przez siebie farby np. za pomocą specjalnego patyka lub drewnianej szpatułki, tak przygotowaną farbę bez obaw możesz przelać do kuwety, a następnie przystąpić do dzieła.
Malowanie rozpoczynamy oczywiście od sufitu, a konkretniej od jego części, która znajduje się tuż przy oknie. Dzięki takiej praktyce, prowadząc wałek zgodnie z kierunkiem padania światła będziesz miał pełną kontrolę nad przebiegiem malowania i tym samym nie umkną Ci wszelkie smugi oraz nierówna ilość farby.
Po zakończeniu malowania sufitu możesz przejść do zmiany koloru ścian, jednak tutaj również dobrze jest zacząć od konkretnej strefy – tym razem są nią naroża oraz granica z sufitem, skąd płynnie możesz przejść do malowania trudno dostępnych przestrzeni takich jak np. część ściany znajdująca się za kaloryferem czy też okolice gniazdek oraz framug i listew przypodłogowych. Gdy wszystkie newralgiczne punkty są już zamalowane wówczas można przejść do malowania ścian za pomocą lekko dociskanego do ich powierzchni wałka.
Jak uniknąć zacieków oraz smug podczas malowania ścian? Wystarczy stosować się do 3 następujących zasad:
- Pierwszą warstwę farby najlepiej jest nakładać w kierunku góra – dół, a następną np. w prawo – lewo;
- Łącząc ze sobą kolejne części należy dopilnować by przy nakładaniu danej warstwy każda część ściany była wciąż mokra od farby – cała warstwa powinna zostać naniesiona w jednym cyklu;
- Po zakończeniu malowania należy jak najszybciej usunąć wszelkie zabrudzenia i zmyć je zanim dojdzie do całkowitego wyschnięcia farby, a także oczyścić z resztek farby wszelkie wałki, pędzle oraz kuwety wykorzystywane do malowania;
Jak malować ściany? Najlepiej z pomocą profesjonalistów z Wawer-bud!
Zależy Ci na terminowym i dokładnym wykonaniu zleconych prac malarskich i mimo, że wierzysz we własne zdolności, to wolałbyś raczej zostawić tą kwestię doświadczonym profesjonalistom? Skorzystaj z usług malarskich oferowanych przez Wawer-bud Warszawa – firmę świadczącą usługi remontowo-budowlane, która na rynku istnieje już od 1994 roku. Na tle innych, konkurencyjnych firm wyróżnia nas wysoki standard usług, dokładność, indywidualne podejście do każdego Klienta, a także atrakcyjna oferta cenowa.
Jeżeli chodzi o usługi malarskie, możemy zaproponować Ci m.in.:
- fachowe doradztwo w kwestii prac malarskich;
- kompleksową pomoc na każdym etapie inwestycji;
- dokładne i odpowiednie przygotowanie powierzchni pod wszelkie prace malarskie (szpachlowanie, uzupełnianie ubytków, wyrównywanie nierówności, gruntowanie, a także zabezpieczenie wszelkich sprzętów oraz podłóg);
- malowanie sufitów, ścian, drzwi, okien, kaloryferów i rur;
- odświeżanie i malowanie elewacji;
a także malowanie wszelkich innych elementów biura, domu, mieszkania oraz wszelkich innych obiektów. Z Wawer-bud remont maluje się w bardzo jasnych kolorach 🙂