Marzenie o własnym domu towarzyszy wielu Polakom. Budowa nowego domu to jednak spory wydatek. Może by tak więc rozważyć zakup starego domu i jego wyremontowanie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, co się bardziej opłaca – kupno starego domu czy budowa nowego!
Budowa domu czy może kupno starego?
Budowa nowego domu to nie lada przedsięwzięcie. Nie tylko ze względu na koszty, ale również i czas, jaki zajmuje cały ten proces. W dodatku musi on zostać poprzedzony czynnościami takimi jak zakup działki, na której zostanie zbudowany dom. Nie wspominając o tym, że trzeba również nabyć materiały budowlane na budowę nowego obiektu… A może by tak, zamiast budowy domu rozważyć możliwość zakupu oraz remontu starego domu? Na rynku wtórnym nieruchomości można znaleźć wiele ciekawych ofert, które kuszą nie tylko atrakcyjną ceną, ale i dobrą lokalizacją. Największe zainteresowanie budzą przede wszystkim obiektów z lat 60. i 70., które nierzadko są bardzo dobrze skomunikowane oraz posiadają dużą powierzchnię. Mało kto jednak chciałby mieszkać w starym domu, dlatego też wiele osób tak bardzo kusi zakup działki, na której stoi stary budynek oraz możliwość wybrania jego rozbiórki. Jak się jednak okazuje, nie zawsze musi to być konieczne – w wielu przypadkach wystarczy bowiem przebudowa starego domu.
Czasem jednak może się okazać, że taki dom do remontu będzie potrzebował gruntownych zmian. Co zatem zrobić, by remont generalny nie okazał się droższy niż budowa nowego budynku? Niezwykle ważne jest poprawne oszacowanie kosztów remontu, co pomoże podjąć właściwą decyzję. Tylko, jak zadecydować o tym, które z rozwiązań wybrać? Remont starego domu czy budowa nowego? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i poznaj wady oraz zalety obydwu rozwiązań. Podpowiadamy również, ile kosztuje remont starego domu oraz na co zwracać uwagę, przy zakupie takiej nieruchomości!
Remont domu – kiedy warto kupić dom do remontu?
Na rynku wtórnym nieruchomości nie brakuje ogłoszeń o starych domach do remontu. W ich przypadku warto jednak upewnić się, jaką część całej sumy stanowi wartość samego obiektu. Jeżeli bowiem cena działki i starego domu nie różni się znacznie od cen ziemi w okolicy – może to być znakiem, że obiekt ten znajduje się w złym stanie. W praktyce więc może się okazać, że jego renowacja nie będzie w ogóle opłacalna. Z drugiej jednak strony, jeżeli koszty remontu starego domu są większe niż budowa nowego – warto pomyśleć o całkowitej jego rozbiórce. Warto jednak zaznaczyć, że budowa nowego domu oraz rozbiórka poprzedniego m będzie kosztować więcej. Część osób decyduje się jednak na takie rozwiązanie – zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi atrakcyjna lokalizacja działki.
Kiedy więc będzie opłacało się kupić dom do remontu? Przede wszystkim wtedy, gdy nowym właścicielom odpowiada układ jego pomieszczeń. Pojedyncze ściany często można wyburzyć, aczkolwiek zmiana całego planu budynku nie wchodzi jednak w grę. Stary dom zyska również na atrakcyjności, jeżeli na działce znajdą się inne udogodnienia, np. garaż, altana, budynek gospodarczy czy duży ogród. Oczywiście jednak największy wpływ na finalną decyzję powinien mieć stan nieruchomości oraz jej sytuacja prawna. Warto się więc upewnić, czy ziemia na której znajduje się taki stary dom, jest działką budowlaną, czy wyłącznie terenem pod zabudowę siedliskową. To jednak jeszcze nie koniec rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Stary dom do remontu – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Przeprowadzenie remontu starego domu nie zawsze musi wiązać się z dużymi kosztami. Oczywiście, o ile przed jego zakupem nabywca dokładnie zapozna się z tym, w jakim stanie technicznym budynek ten się znajduje. Remont starego domu, który znajduje się w opłakanym stanie, może bowiem wygenerować bardzo duże koszty. Jak zatem dokonać obliczeń tak by, jak najdokładniej oszacować wydatki, które pochłonie remont domu? Poza uwzględnieniem wszystkich rzeczy, które wymagają naprawy, dobrze jest również pomyśleć o dodaniu do tej kwoty 20% rezerwy. Rzadko kiedy bowiem koszt remontu nie przekroczy zakładanego na samym początku budżetu. Z taką rezerwą łatwiej będzie oszacować to, co opłaci się bardziej – remont starego domu czy budowa nowego. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Podczas oględzin w starym domu warto również wziąć pod uwagę czynniki takie jak:
- Stan konstrukcji nośnej budynku – im mniej pęknięć oraz pleśni, tym lepiej dla nowego właściciela. Warto również przyjrzeć się temu, z jakiego materiału wykonano ściany budynku. Im słabszej jakości one będą, tym większe ryzyko, że remont starego domu stanie się nieopłacalny. Warto również wziąć pod uwagę, że zbyt duże uszkodzenia ścian mogą wpłynąć na to, że budynek będzie nadawał się wyłącznie do rozbiórki. W takim przypadku należy się zastanowić nad czym, czy nie lepiej będzie wybudować nowy dom, zamiast przeprowadzać remont starego.
- Stan dachu – jeżeli dach jest w złym stanie, koszty remontu starego domu wzrosną. Nie oznacza to jednak, że nie da się z tym już nic zrobić. Wiele starych obiektów wymaga bowiem wymiany pokrycia dachowego lub jego odrestaurowania, co wbrew pozorom nie wygeneruje jeszcze tak dużych kosztów. Zwłaszcza jeżeli więźba dachowa jest w dobrym stanie.
- Stan instalacji – zwłaszcza jeżeli w takim domu przez lata nikt nie mieszkał. Brak ogrzewania w okresie zimowym mógł doprowadzić np. do popękania rur wodociągowych, których naprawa będzie konieczna do tego, by w budynku można było ponownie zamieszkać.
- Wygląd i stan piwnicy – wiele starych budynków posiada również piwnicę. Warto się więc upewnić, w jakim stanie się ona znajduje. Jeżeli bywa ona okresowo zalewana przez wody gruntowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że woda uszkodziła także fundamenty budynku, przez co ten może zacząć w przyszłości osiadać. Ponadto wilgoć w piwnicy wygeneruje również dodatkowe koszty, związane z jej osuszaniem.
W trakcie oględzin starego domu dobrze jest również skorzystać z pomocy osoby trzeciej, która zna się na budownictwie i potrafi oszacować, czy budynek jest w dobrym stanie. Jeżeli nie spełnia współczesnych standardów budowlanych, warto zastanowić się nad tym, czy budowa nowego domu nie będzie lepszym pomysłem. Generalny remont starego domu może bowiem okazać się niezwykle dużym wydatkiem. Poza tym, dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na pieniądzach, ale i na czasie budowy nowego obiektu (unikniesz rozbiórki starego domu). Do oceny stanu pokrycia dachowego oraz innych elementów budowli można zatrudnić m.in. firmę Wawer-Bud, która poza usługami budowlano-remontowymi świadczy również klientom doradztwo związane z pomocą w wyborze domu.
Remont starego domu – od czego zacząć?
Pierwszym etapem remontu takiej nieruchomości jest planowanie. Ustal, jakie prace musi uwzględniać remont domu, a następnie dodaj do nich te z elementów, które chciałbyś dodatkowo wymienić. Pomoże Ci to również w ustaleniu budżetu – zrozumiesz, które z prac są konieczne do przeprowadzenia. Pamiętaj również, że w koszt remontu należy wrzucić także 20% wartości całego przedsięwzięcia, co powinno pokryć niespodziewane wydatki.
Kolejnym ważnym etapem jest ustalenie kolejności prac remontowych. W celu stworzenia harmonogramu prac remontowych warto również skontaktować się z doświadczonym architektem. Pomoże Ci on nie tylko ocenić, jakich zmian wymaga stary dom, ale i jaki będzie finalny koszt jego renowacji. Zakup nieruchomości, która liczy sobie kilka dekad, może wiązać się z wieloma pułapkami. Na szczęście jednak jeżeli, podczas przeprowadzanego remontu domu skorzystasz z pomocy fachowca – możesz ich sprawnie uniknąć. Mowa tu nie tylko o nieprzewidzianych wydatkach, ale i kosztach utylizacji odpadów budowlanych itp.
Stary dom do remontu – jakie prace mogą okazać się niezbędne?
W trakcie planowania remontu starego domu warto również uwzględnić prace związane z:
- Wymianą stolarki okiennej i drzwiowej;
- Montażem nowych instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej) – zwłaszcza jeżeli ta nie spełnia współczesnych standardów;
- Wykończeniem ścian i podłóg – wedle potrzeb i gustu nowego właściciela nieruchomości.
Remont starego domu niestety nie daje tak dużych możliwości spersonalizowania wyglądu budynku i wnętrz, jakie stwarza budowa domu od podstaw. Modernizacja niektórych pomieszczeń może okazać się niemożliwa, np. ze względu na układ i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Remont starego domu wymaga również zapoznania się kilkoma kwestiami prawnymi.
Remont starego domu czy budowa nowego? Kwestie prawne
Nieważne, czy decydujesz się na remont starego domu, czy może rozważasz budowę nowego domu – zawsze musisz zapoznać się z Księgą wieczystą nieruchomości. Dzięki temu możesz uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Dlatego kupując dom lub działkę pod jego budowę, dokładnie zapoznaj się z zawartością Księgi wieczystej. W rozdziale 4. znajdziesz informacje na temat jej ewentualnego zadłużenia. Zwróć również uwagę na rozdział 3., gdzie spisano wszelkie ewentualne służebności dotyczące tej działki. Zakup starego domu i jego remont, podobnie jak budowa nowego obiektu, wymaga dopełnienia wszelkich spraw prawno-spadkowych. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również skorzystanie z pomocy prawnika.
Zarówno stary dom po remoncie, jak i ten nowo wybudowany muszą spełniać obowiązujące przepisy, np. WT 2021, które zaostrzają wymagania dotyczące izolacji cieplnej obiektów oraz zużycia energii. Remont domu, jego przebudowa bądź budowa, wymagają ta samo dobrej znajomości obowiązujących przepisów. Zakup domu pod remont, czy działki pod jego budowę powinien być starannie przemyślany. W żadnym wypadku nie powinien on być kierowany emocjami, czy pospiechem wynikającym z atrakcyjnej ceny. W przeciwnym wypadku może okazać się, że stary dom nie jest w tak dobrym stanie technicznym, jak tego się oczekiwało, czy wynikało to z zapewnień poprzedniego właściciela.
Zakup i remont domu starego – wady i zalety
Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą m.in.:
- Doprowadzone media – remont starego domu nie wymaga potrzeby uzyskania zezwolenia na doprowadzenie mediów (gaz, woda, prąd), a w niektórych przypadkach nawet i podłączenie do wodociągów (jeżeli stary dom został już do nich podłączony).
- Krótszy czas realizacji – remont starego domu nie jest tak czasochłonny, jak budowa nowego domu od zera.
- Solidne konstrukcje ścian – oczywiście w zależności od typu budynku, aczkolwiek wiele starych budowli, które wybudowano w poprzednim wieku, charakteryzuje się niezwykłą trwałością, czego przykładem są m.in. dawne hale produkcyjne, które obecnie przekształcane są w lofty.
- Mniej formalności – zakup i remont starego domu nie wiąże się z aż tyloma kwestiami prawnymi jak budowa domu. Prace remontowo-budowlane na już istniejącym budynku nie wymagają aż tak wielu procedur.
- Mniejsze wydatki – koszt remontu starego domu jest znacznie niższy niż koszty budowy nowego obiektu. Oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku, gdy stary dom nie wymaga wyburzenia.
Pomimo wielu zalet nie jest to jednak rozwiązanie w pełni idealne i posiada ono pewne minusy. Do największych wad remontu starego domu zalicza się:
- Brak możliwości zmiany układu pomieszczeń – ze względu na to, że budynek posiada już ściany, fundamenty, instalacje itp., nowy właściciel nieruchomości nie wiele może zmienić w rozkładzie poszczególnych pomieszczeń.
- Wyższe nieplanowane wydatki – stawiając na zakup i remont starego domu, trzeba liczyć się z tym, że ciężko przewidzieć wszystkie wydatki. Wiele z nich pojawi się niespodziewanie, wraz z postępem prac remontowych.
- Zły stan instalacji – kupując stary dom, nie można wykluczyć ryzyka tego, że jego instalacje grzewcze, wodno-kanalizacyjne, elektryczne itp. mogą wymagać wymiany.
- Brak dokumentacji – który wynika z bałaganu, jaki panował w poprzednim stuleciu, aczkolwiek sytuacje te zdarzają się rzadko.
Budowa domu – zalety i wady
Na budowę nowego domu każdego roku decydują się tysiące Polaków. Wszystko za sprawą zalet tego rozwiązania, do których zalicza się m.in.:
- Zaprojektowanie domu wedle własnych oczekiwań – nie ulega wątpliwościom, że budowa nowego domu pozwala na dowolny rozkład pomieszczeń i stworzenie domu „szytego na miarę”.
- Możliwość opracowania bardzo dokładnego harmonogramu prac – w trakcie remontu starego domu bardzo często znikąd pojawiają się kolejne wyzwania, którym należy stawić czoła. Budowa nowego domu nie stwarza aż tylu niespodzianek, przez co łatwiej ja zaplanować.
- Możliwość opracowania dokładnego budżetu – mniej „niespodzianek” oznacza brak niespodziewanych wydatków, których w przypadku starego budownictwa wykluczyć nie można.
- Wysokie standardy – zarówno pod względem instalacji w budynku, jak i stosowania w nich nowoczesnych rozwiązań, które sprawią, że dom stanie się energooszczędny.
Niestety jednak budowa nowego domu wiąże się również z kilkoma minusami. Zalicza się do nich m.in.:
- Długi czas realizacji – co przedłuża okres oczekiwania na przeprowadzkę do nowego domu.
- Powtarzalność projektów – wiele projektów budynków wygląda identycznie, co obniża ich atrakcyjność. Z kolei zaprojektowanie unikatowego domu kosztuje znacznie więcej.
- Wysoki koszt budowy nowego domu – niestety w zdecydowanej większości przypadków jest to większy wydatek niż w przypadku zakupu domu pod remont.
Remont starego domu czy budowa nowego – koszty
Nie da się ukryć, że budowa nowego domu jest dla wielu osób rozwiązaniem, które znacznie wykracza poza możliwości finansowe. Dlatego też remont starego domu stanowi jego atrakcyjną alternatywę. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w rzeczywistości.
Jaki jest koszt budowy nowego domu?
Z tegorocznego raportu zamieszczonego na portalu mFinanse wynika, że koszt budowy domu parterowego o powierzchni do 100 m2 w tym roku to wydatek rzędu od 170 do 200 tys. zł. Jest to jednak cena netto, która nie zawiera kosztów zakupu działki, jego wykończenia itp. W rzeczywistości więc suma ta będzie wynosić minimum 2 razy więcej. Wygląda więc na to, że korzystniejszym rozwiązaniem (przynajmniej pod względem finansów) jest zakup oraz remont starego domu. Oczywiście, o ile jest on w dobrym stanie.
Ile kosztuje remont starego domu?
Całkowity koszt remontu starego domu zależy przede wszystkim od typu budynku, tego, w jakim stanie się on znajduje oraz oczekiwań względem efektu końcowego. Należy również uwzględnić to, że trzeba będzie zakupić niezbędne materiały budowlane oraz zatrudnić ekipę budowlaną. Ceny usług fachowców mogą różnić się nie tylko pomiędzy obszarami wiejskimi i miastami, ale również i w poszczególnych miastach powiatowych. Jeżeli więc chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować Cię przeprowadzenie remontu starego domu – skorzystaj z darmowej wyceny i skontaktuj się z Wawer-Bud.
Remont starego domu czy budowa nowego – podsumowanie
Zarówno nowy dom, jak i remont starego domu posiadają wiele zalet. Wybór jednego z rozwiązań zależy jednak od sytuacji finansowej oraz oczekiwań osoby, która marzy o własnym domu. Nie ulega również wątpliwościom, że obydwie te opcje poza zaletami, posiadają także kilka istotnych minusów. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Niezależnie jednak od tego, czy interesuje Cię jedynie remont domu, czy budowa domu od zera – zawsze możesz skontaktować się z Wawer-Bud. Serdecznie zachęcamy do kontaktu – z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania.