Kończąc budowę domu lub robiąc remont mieszkania często decydujemy się na podwieszany sufit, który może nadać wnętrzu całkowicie innego wyglądu. Jak wykonać sufit podwieszany? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule, gdzie opisujemy cały proces krok po kroku.
Kiedy wykonać sufit podwieszany?
Sufit podwieszany możemy wykonać, np. kiedy chcemy poprawić ciepłochronność i izolacyjność akustyczną lub ze względów estetycznych. Sufit podwieszany ma służyć jako wykończenie surowej powierzchni stropu. Decydując się na takie rozwiązanie ze względów estetycznych za pomocą sufitu podwieszanego możemy ukryć trudną do naprawienia powierzchnię stropu, możemy w nim zamontować oświetlenie, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy skutecznie obniżyć pomieszczenie lub poprowadzić trudną do ukrycia w ścianie instalację elektryczną. Podwieszany sufit to również świetna dekoracja wnętrza zwłaszcza gdy zamontujemy w nim finezyjne oświetlenie lub gdy wykonamy podwieszany sufit schodkowy.
Konstrukcje sufitów podwieszanych
Istnieją dwa rodzaje sufitów podwieszanych: jednorodny oraz kasetonowy. Dodatkowo sufit podwieszany możemy podzielić ze względu na materiał wykonania oraz ze względu na system stelażowy. Pierwszy z nim, czyli według materiału wykonania możemy podzielić na: wykonany z płyt kartonowo-gipsowych, sufit kasetonowy, panelowy i napinany. Natomiast ze względu na system stelażowy możemy je podzielić na: wykonany z aluminium, wykonany z tworzywa oraz wykonany z drewna. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj sufitu podwieszanego się zdecydujemy możemy go obniżyć o minimum 10 cm. Chociaż ta technologia się rozwija i na rynku zaczęły pojawiać się specjalne konstrukcje, które pozwalają na mniejsze obniżenie sufitu. Różnica pomiędzy sufitem podwieszanym wykonanym z płyt kartonowo-gipsowych a wykonanym z kasetonów polega na tym, że sufit podwieszany wykonany z płyt należy pomalować natomiast sufit podwieszany wykonany z kasetonów jest już wykończony i nie wymaga od nas dalszych działań. Największa różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami polega na pracochłonności ich wykonania. Sufit podwieszany wykonany z kasetonów montuje się praktycznie na sucho i jedynie montaż kołków mocujących wymaga zabezpieczenia przestrzeni przed pyleniem. Ponadto pozwala on nam na wymianę i uzupełnienie wypełnienia pojedynczego kasetonu bez niszczenia całego sufitu tak jak jest to w przypadku płyt kartonowo-gipsowych. Sufit podwieszany wykonany z kasetonów to również łatwy dostęp do przestrzeni pod stropem.
Płyty do sufitu podwieszanego
Chcąc wykonać sufit podwieszany należy zastanowić się, nad materiałami jakich chcemy użyć. Każdy z nich ma inne właściwości i może pasować do innego wnętrza. Nie wszędzie musimy wykonać sufit podwieszany z tego samego materiału. Do stworzenia stropu sufitu podwieszanego możesz użyć np. płyt kartonowo-gipsowych, płyt z wełny mineralnej, płyt z wełny drzewnej lub płyt wodoodpornych, które idealnie nadają się do łazienki, ponieważ nie reagują na wilgoć. Przy dokonywaniu wyboru warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: grubość płyty, wagę płyty i właściwości akustyczne. Sufit podwieszany doskonale się sprawdzi w pomieszczeniach wymagających wyciszenia. Dodatkowo wybierając jako materiał wełnę mineralną tworzymy dodatkową barierę przed ogniem.
Akcesoria do wykonania sufitu podwieszanego
Do wykonania sufitu podwieszanego potrzebne nam będą pewne akcesoria oraz narzędzia. Przede wszystkim potrzebne nam będą stelaże montażowe, do którym będziemy mogli przymocować wybrany przez nas materiał. W ich skład wchodzą profile główne i boczne. Do ich przymocowania potrzebne nam będą specjalne wieszaki oraz różnego rodzaju kratki sufitowe i kątowniki.
Wykonanie sufitu podwieszanego krok po kroku
Zanim przystąpimy do wykonania sufitu podwieszanego krok po kroku powinniśmy wykonać jego projekt. Należy w nim zawrzeć powierzchnię sufitu podwieszanego, typ oświetlenia, jakie chcemy w nim umieścić następnie wybieramy materiały oraz akcesoria. Najlepiej, aby wszystkie były od jednego producenta, ponieważ wtedy będziemy mieli pewność, że będą do siebie pasować. Jeśli montujemy sufit podwieszany w bardzo wysokim pomieszczeniu przydatne może okazać się rusztowanie lub pomost roboczy, który jest zdecydowanie wygodniejszym wyborem niż tradycyjna drabina. Czas przejść do wykonania sufitu podwieszanego z płyt kartonowo-gipsowych krok po kroku:
- Wyznacz nową wysokość pomieszczenia (zaznacz nową wysokość na każdej ścianie w odległości minimum 10 cm, linię poprowadź dookoła pomieszczenia korzystając z poziomicy lub dalmierza laserowego).
- Dotnij profile obwodowe UW (przytnij profile na szerokość ściany, oklej je taśmą akustyczną co poprawi komfort akustyczny w pomieszczeniu).
- Zamontuj profile UW (zamontuj pierwszy profil używając odpowiednich wkrętów dopasowanych do rodzaju ściany, następnie zamontuj drugi profil po przeciwległej stronie).
- Zamontuj profile CW – przęsła (zamontuj je równolegle do profili obwodowych, zalecany rozstaw przęseł to 50 cm, profile stykające się ze ścianą owiń taśmą, połącz ze sobą profile za pomocą wkrętów samowiercących).
- Wykonaj połączenie ślizgowe (naklej taśmę samoprzylepną po obwodzie sufitu tuż pod profilem obwodowym, by zapobiec pojawieniu się pęknięć).
- Przykręć płyty kartonowo-gipsowe (płyty po kolei ustawiaj prostopadle do przęseł i przykręcaj do nich, zachowaj odstęp pomiędzy płytami około 17 cm, a drugą warstwę układaj z przesunięciem około 40 cm).
- Przytnij płyty kartonowo-gipsowe (przetnij karton nożem z jednej strony, przełam ostrożnie płytę z drugiej strony, obetnij karton, wyrównaj za pomocą tarnika i fazuj (ścinaj) pod kątem 45 stopni).
- Zespól ze sobą płyty (oczyść starannie krawędzie płyt z pyłu, zagruntuj, pozostaw do wyschnięcia, na spoiny między płytami nałóż gotową masę, nanieś drugą warstwę i wtop w nią taśmę zbrojącą, zaszpachluj łepki wkrętów, nałóż trzecią warstwę masy, pozostaw do wyschnięcia).
- Wykończ sufit (przeszlifuj spoiny, odetnij taśmę, zagruntuj całą powierzchnię sufitu, po wyschnięciu pomaluj sufit dwukrotnie).
- Wytnij otwory na lampki (wywierć otwory, zamontuj oprawy).
Jak widzicie wykonanie sufitu podwieszanego to nie taka trudna sprawa, Jeśli jednak po przeczytaniu tego artykułu nadal uważacie, że nie posiadacie odpowiednich umiejętności zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, która posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu sufitów podwieszanych. Przy okazji malowania sufitu podwieszanego odśwież także kolor ścian. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj – Jak malować ściany niczym profesjonalista? Najskuteczniejsze sposoby na odświeżenie mieszkania.